ОО СПС Земун

ОО СПС Земун

уторак, 23. децембар 2014.

КУЛА НА ГАРДОШУ


    Иако Кула на Гардошу представља један од најпрепознатљивијих симбола Земуна, велики број грађана не зна причу о њој, као ни њен прави назив – Миленијумска кула.


Свечано отварање Миленијумске куле августа 1896. године

  Миленијумска кула на Гардошу изграђена је 1896. године у част хиљадугодишњице Угарске државности у Панонској низији и због тога је добила назив - миленијумска. Овај велики јубилеј обележен је изградњом пет "миленијумских" обележја - једног у Будимпешти и осталих четири на најсевернијој, најужнијој, најисточнијој и најзападнијој тачки Краљевине Угарске. Пошто се Земун, у време прославе овог јубилеја, налазио у саставу Аустроугарске монархије, односно Краљевине Угарске, у њему је изграђено најјужније миленијумско обележје, које је свечано отворено 20. августа 1896. године. 

  Кулу, која је висока 36 метара, пројектовали су мађарски архитекти у мешавини историјских стилова са нагласком на романске елементе. Иначе ова кула је прва соларна кућа на нашим просторима. Сви прозори на кули су распоређени према сунцу, тако да топлота увек буде у њој.

  У току Првог светског рата, кула је била оштећена у сукобима српске и аустроугарске војске. После ослобађања 1918. године Земун је постао део новостворене Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, али је Кула санирана и обновљена. Приликом реконструкције уклоњена су сва мађарска обележја са Куле, као и мађарска митска птица - "турул", која се налазила на врху и била окренута ка Београду. 

Миленијумска кула 1968. године 
                                                                                                                                                                    
Кула је одмах по изградњи постала један од препознатљивих симбола Земуна и мотив многобројних земунских слика, фотографија и разгледница. Али и поред тога њено званично име - Миленијумска кула није заживело међу Земунцима и онаје данас углавном позната као Гардош кула или Кула Сибињанин Јанка.

Кула се посебно везује за име Сибињанин Јанка јер се на месту данашње куле раније налазило утврђење у коме је умро Сибињанин Јанко, односно Јањош Хуњади (1387-1456), мађарски племић који је јула 1456. године успео да одбрани Београд од Турака и заустави султана Мехмеда II освајача у свом походу на Европу. Јанко је у овој битци био рањен и пренет је у Земун, где је кроз неколико дана преминуо од куге, који је тих дана због великог броја незакопаних лешева односила многе животе. 

Иако је миленијумска кула изграђена тачно пре 440 година после смрти Сибињанин Јанка, она је незванично понела његово име јер је он остао трајна легенда међу хришћанским становништвом Земуна, као борац против Турског освајача. 

Миленијумска кула данас 


Нема коментара:

Постави коментар